Kiegészítők
TETOL ® FB Oldat Favédőszer
Fenyő és lombos faanyagok tűz- gomba- és rovarkárosítással szembeni megelőző és részleges megszüntető védelmére szolgáló készítmény.
Fenyő és lombos faanyagok tűz- gomba- és rovarkárosítással szembeni megelőző és részleges megszüntető védelmére szolgáló készítmény. A faanyagvédőszer ammónium- és bórvegyületeket tartalmazó vizes oldat.
Hő hatására víz és a lángot fojtó ammóniagáz keletkezik, a felület izzik, ill. szenesedik, lánggal nem ég.
Felhasználási terület
Beltéri, max. 75%-os relatív páratartalmú, a csapadék közvetlen hatásaitól védett épületszerkezetek (tetőszerkezetek, párnafák, fa nyílászáró szerkezetek, fa födémek, egyéb építési faanyagok) égés-késleltetésére, gomba és rovarkárosítók által veszélyeztetett faanyagok megelőző védelmére alkalmas.
A készítményt olyan helyre célszerű felhasználni, ahol a faanyag védelme mellett a beépített faanyagok nehezen éghetővé tétele a cél, ill. ha az előbbi követelményt építési vagy tűzvédelmi hatóság kötelező (vagy ajánlott) jelleggel előírja.
Nem alkalmazható
Kültéri faanyagok szabadtéri helyszíni kezelése céljából, vagy időjárás viszontagságainak kitett faanyagok esetében, továbbá játékok, méhkasok, hajtató- és üvegházak faszerkezeteinek, valamint élelmiszerekkel, takarmánnyal közvetlenül érintkező faanyagok védőkezeléséhez. (pl. gyümölcsös ládák).
gomba és rovar elleni égéskésleltető beltéri faanyagvédőszer
~60m2/réteg
~60m2/réteg
13.000 Ft
gomba és rovar elleni égéskésleltető beltéri faanyagvédőszer
~60m2/réteg
~60m2/réteg
13.000 Ft
Védőhatás
Célszerű a kezelést 5-10 évenként ellenőrizni és szükség esetén megismételni. A már kezelt faanyag újbóli felülvizsgálata különösen akkor indokolt, ha a környezet páradús, mert a lecsapódó nedvesség miatt a védőszer veszíthet hatásosságából. A rovarok elleni védelmet bór hatóanyagok biztosítják, de mivel ezek kizárólag gyomorméregként hatnak a rovarra, a faanyag felületi védelme nem biztosítja a teljes faanyag rovarmentesítését. Faanyagvédelmi szempontból jelentős a gombaölő hatása is. Szakszerű és az előírás szerinti védőszer felvitele esetén a kezelt faanyag az érvényben lévő előírásokban foglaltak szerint nehezen éghetőnek (B1) minősül. A kezelt anyag égése során nem keletkeznek fojtó, erősen mérgező gázok (pl. klór, sósav).
Biocid hatóanyagok:
bórsav (EINECS-szám: 233-139-2) < 5,0 tömeg %
dinátrium-tetraborát-dekahidrát (EINECS-szám: 215-540-4) < 3,0 tömeg %
A kezelendő anyag előkészítése
A kezelendő faanyagnak lemosottnak, száraznak, kéreg-, háncs- és mindenféle szennyeződéstől (por, zsír stb.) mentesnek kell lennie. Az anyag nem tartalmazhat aktív gomba- és rovarfertőzött részt, ill. az ilyen faanyagot előtte megszüntető hatású faanyagvédőszerrel kezelni kell. A már korábban festett, ép felületeket a kezelés előtt csiszolással és portalanítással kell előkészíteni. A kezelendő faanyag nedvességtartalma ne haladja meg a 15%-ot. A kezelés után a faanyag ne repedjen meg; ha a magasabb nedvességtartalom miatt mégis megrepedne, a repedéseket ismét kezelni kell. A jobb védőhatás érdekében célszerű alkatrészben elvégezni a kezelést, mert így a csapok – furatok védelme is megtörténik.
Kezelés
A TETOL FB oldatot felhasználás előtt alaposan fel kell keverni! A TETOL FB oldattal égéskésleltetésre történő felhasználás esetén, többször alaposan be kell mázolni a faanyagot. Az egyes rétegek között min.4 óra száradási időt kell hagyni. Felhordható áztatással és szórással is. Ajánlott felhordási hőmérséklet: +5°C - +25°C között. A kezelés tűzvédelmi szempontból akkor lesz hatásos, ha a felületre jutó védőszer mennyisége legalább 1,20 l/m2.Ha csak gomba- és rovarelleni megelőző védelmet várunk el a kezeléstől, akkor 0,16 l/m2 védőszer felhordása szükséges. Ez a mennyiség mázolással 1 rétegben felhordható.” A már kezelt faanyag csiszolása, gyalulása esetén a kezelést a fentiekben részletezettek szerint meg kell ismételni. A használat után a szerszámok, munkaeszközök, ruházat vízzel tisztíthatók.
Kezelés utáni tárolás
A frissen kezelt faárut a kezelést követően szilárd, folyadékot át nem eresztő aljzatú fedett helyen kell tárolni a talajba vagy vízbe irányuló közvetlen veszteségek elkerülése érdekében. A kiszivárgott szerfelesleget újrahasználás vagy ártalmatlanítás céljából össze kell gyűjteni. A kezelés után legalább két hétig jól szellőző helyen, csapadéktól védetten kell tárolni a kezelt faanyagot, amíg az teljesen ki nem szárad. Beépített szerkezetek védelme esetén három nap múlva szabad csak a faanyagot másik építőanyaggal befedni. Célszerű a faanyagot a kezelés előtt készre munkálni. Ha mégis szükséges szereléskor a megmunkálás, akkor a későbbi vágásfelületeket, furatokat az oldattal újra kell kezelni. A védőkezelt faanyag csiszolása, gyalulása kerülendő, mert a hulladék is hatóanyagot tartalmaz, s ennek szakszerű elkülönítéséről és megsemmisítéséről gondoskodni kell.
Jellemző tulajdonságok
- Halmazállapot: folyékony
- Szín: színezéktől függő (sárga, zöld, színtelen)
- Szag: felhasználáskor enyhén ammónia szagú
- Fémkorróziós hatás: az oldat a védelem nélküli fémek felületét kismértékben korrodálhatja.
- Kezelt anyag színe: színezéktől függ, nagyobb vastagságban selyemfényű színárnyalatot kap az anyag
- A kezelés módja: mázolás, áztatás, szórás
A védőszerrel kezelt faanyag tűzvédelmi osztályba sorolása: C-s2,d0.